USB Veri Kurtarma

Flash diskler ve diğer hafıza kartları bilgileri saklamak için küçük, sabit, dayanıklı ve taşınabilir cihazlar olarak üretilmişlerdir.

Başlık, motor ve diğer karmaşık bölümlerden ibaret olmadıkları ve taşınabilir düzenekler oldukları için; flash kartlara kısa sürede hard diskleri, floppy düzenekleri gibi küçük boyutlu sert diskleri de önemli ölçüde sıkıştırılması gerçekleştirildi. Hatta bu tür hızlı ve taşınabilir düzeneklerinde kendine göre hataları var. Elektrik dalgalanmalara karşı yüksek hassasiyet ve bağlantı hataları bu eksikliklerin temelini oluşturur. Ayrıca bu gibi düzeneklerine verilerin yazılması algoritmaları da farklı ve nispeten karmaşıktır.

USB Veri Kurtarma nasıl yapılır?

Bu gibi düzenekler genellikle kontroller ve bellek çiplerinden oluşur. En çok rastlanan problemleri ise; kontrollerin sıradan çıkmasıdır. Özel cihazlar aracılığıyla bozuk kontrollerin görevini taklit ederek hafıza çipindeki bilgileri okumayı başarıyoruz.

Belirtmek isteriz ki, bunlar gibi düzeneklerden veri kurtarma çok büyük zahmet gerektirir. Buna sebep ise üretici tesislerinin sayısının fazla olması, genel standardın olmaması ve düzeneklerin yaşam süresinin kısa olmasıdır. Özellikle lehimi açılmış NAND çiplerinin mikro programını taklit ederek verileri kurtarma işlemi çok zaman alan bir süreçtir. Burada en çok zamanı ikili şeklinde ve makine dili olan HEX bilgiyi okunabilir bilgiye dönüştürmektir.