SSD Veri Kurtarma

SSD-lerin hiçbir hareketli parçası bulunmamakla birlikte diğer medya bellek düzeneklerinden farklı olarak verileri yazarken / okurken elektro-manyetik kullanmama özelliğidir. Kurulması ancak bellek çiplerinden oluştuğu için SSD sessizdir, fiziksel darbelere karşı daha dayanıklıdır ve diğer veri depolama düzeneklerine oranla daha yüksek hızla çalışır.

SSD mimarisinin en önemli parçaları kontroller ve bellek çipleridir. Genel olarak iki tür bellek çiplerinden kullanılır: NAND ve DRAM. Birçok üreticiler nispeten düşük maliyetli olmasına ve verileri elektrik enerjisi olmadan saklama yeteneğine göre NAND hafızalarını tercih ediyorlar. DRAM bellekleri ise hızlı olmalarına rağmen fiyat olarak çok pahalı ve elektrik kesildiği zaman bilgileri kaybedebilir niteliğindedir. Bu disklerden verilerin kurtarılması zor bir işlem olarak kalıyor ve şu anda dünyada çok sayıda içindeki veri kurtarılamayan SSD diskler bulunuyor. PİTS Veri Kurtarma Merkezi olarak SSD Veri Kurtarma hizmetleri ile en büyük kapsama sahibiz.

SSD Veri Kurtarma Süreci

Sahip olduğu tüm avantajlara rağmen, SSD bellek düzenekleri da sıradan çıkma durumuna karşı garantilenmemiştir. Bu cihazlardaki veri depolama yapısı genellikle birçok RAID sistemlerindeki yapılardan daha karmaşıktır. Çeşitli üreticiler kendi SSD bellek düzeneklerinin hızını artırmak ve daha da mükemmel hale getirmek için kontrollerlerrde  ve bellek çiplerinde özel veri depolama algoritmalarından kullanırlar. Bu algoritmalar ise ticari sır olarak gizli tutulur. İşte bu nedenle uygun mikro yazılım bulunması bu gibi düzeneklerden veri kurtarma işleminin en zor kısmıdır. Hasarlı diskteki veriyi çıkarmak için ilk önce bellek çipleri Baskılı Devre Levhasından (BDL) ayrılır ve NAND Okuyucularına yerleştirilir. Bundan sonra uygun algoritmanın bulunması ile hafıza çipinin verileri bir araya getirilir ve kontrollerin işi taklit edilerek bilgiler makine dilinden dönüştürülerek okunabilir hale getirilir. Nihai olarak elde edilebilir veri analiz edilerek kurtarma sürecine başlanılır.