CRYPTOLOCKER RANSOMWARE VİRÜSÜ VE ŞİFRE ÇÖZME HİZMETLERİ

Cryptolocker, bugüne dek piyasaya sürülen en başarılı fidye yazılımlarından biridir ve iyimser tahminlere göre, yüz milyonlarca dolarlık veri kaybına neden olmuştur. Virüslü bir e-posta eki aracılığıyla yüklenir, ardından kurban dosyalarını şifreleyerek rehin tutar.

Firmamız her türlü sistem için cryptolocker virüs giderme hizmetleri sunmaktadır. Seçenekleri değerlendirmenize ve dosyalarınızı hızlı, güvenli bir şekilde ve mutlak bir güvenlikle geri yüklemek için bir plan yapmanıza yardımcı olabiliriz. Bir uzmanla görüşmek için şimdi bizi 0216 599 00 11 numaralı telefondan arayın.

CRYPTOLOCKER RANSOMWARE NEDİR (VE NASIL ÇALIŞIR) ?

Cryptolocker, kurbanın anahtar dosyalarını şifreleyerek erişmesini önleyen bir fidye yazılımı programıdır. Şifreleme, standart kaba kuvvet saldırılarıyla kırılamaz ve mağdurlar dosyaları orijinal durumuna getirmek için para ödemek zorundadır (genellikle 300$).

Cryptolocker’ın temel özellikleri şunları içerir:

  • Birçok fidye programının aksine, Cryptolocker’ın bir süre sınırı vardır; Yapımcılar kurban belirli bir zaman çerçevesinde fidye ödemiyorsa, başarılı bir şifre çözme için izin verecek özel anahtarın yok olacağını iddia ediyor. Alternatif olarak, fidye, kurbanın ödemek için beklediği ömrü uzatır.
  • Bu kadar çok insan fidye ödemeye karar vermiş olabilir; Bir çalışma, kurbanın yüzde 3’ünün şifrelenmiş dosyalarını geri yüklemek için para ödemeyi seçtiğini tespit etti. Bu, ransomware için nispeten yüksek bir oran.
  • Birçok virüsten koruma programı, benzersiz yükleme yöntemi nedeniyle yüklenene kadar Cryptolocker’ı algılayamadı.

Cryptolocker başarılı oldu, çünkü birçok malware yaratıcısı klon yaptı. Kurbanlarından bir fidye talep etmeleri dışında bunların orijinal Cryptolocker ile ortak bir yanı yoktur.

CRYPTOLOCKER RANSOMWARE SİSTEMİME BULAŞIR MI?

Cryptolocker’ın orijinal hali e-postayla yayılmıştır. Kurban, ZIP veya RAR eki olan bir mesaj alır; Mesaj, görünüşe göre saygın bir e-posta adresinden gönderildiğinden meşru görünür.

Arşiv PDF belgesi kılığında çalışan bir dosyayı içerir. Bu dosya, Windows bilgisayarının kayıt defterine bir anahtarı ekler ve 2048 bitlik RSA şifrelemesi ile oluşturulmuş bir genel anahtar istemek için bir komuta ve denetim sunucusuna başvurur. Sunucu ayrıca özel anahtarı da üretir; Dosyaların şifresini çözmek için her iki tuş gereklidir.

Cryptolocker, tüm depolama ortamları ve virüs bulaşmış sistemle ilişkilendirilmiş eşlenen ağ sürücüleri arasında çeşitli dosyaları şifrelemektedir. Kötü amaçlı yazılım, dosya uzantılarına bakarak hangi dosyaların şifreleneceğini seçer.

ETKİLENEN UZANTILAR ŞUNLARI İÇERİR:

3FR, ACCDB, AI, ARW, BAY, CDR, CER, CR2, CRT, CRW, DBF, DCR, DER, DNG, DOC, DOCM, DOCX, DXF, DXG, EPS, ERF, INDD, JPE, JPG, KDC, PEF, PEM, PFX, PPTM, PPTX, PSD, PST, PTX, R3D, MDB, MDF, MEF, MRW, NEF, NRW, ODB, ODC, ODM, ODP, ODS, ORF, P12, P7B, P7C, RAF, RAW, RTF, RW2, RWL, SR2, SRF, SRW, WB2, WPD, X3F, XLK, XLS, XLSB, XLSM, XLSX

Bazı Cryptolocker klonları, yukarıda listelenen uzantılardan farklı dosyaları hedefleyebilir. Sisteminize Cryptolocker bulaşmış olduğuna inanıyorsanız, başka önlem almadan önce cihazı kapatıp profesyonel bir değerlendirme istiyor olmanızı kesinlikle öneririz.

CRYPTOLOCKER RANSOMWARE ŞİFRELEMESİNİ DEVRE DIŞI BIRAKABİLİR MİYİM?

Yetkililer, orijinal Cryptolocker sunucularını başarıyla kapatmayı başardılar ve şifre çözme araçları, kötü amaçlı yazılımın ilk sürümü tarafından şifrelenmiş dosyalar için kullanılabilir. Bununla birlikte, Cryptolocker’ın ilk başarısı, kurbanlardan para çekmek için benzer bir fidye talebi kullanan bir dizi klon programının ortaya çıkmasına neden oldu. Bu programların birçoğu Cryptolocker adını kullanıyor ancak orijinaliyle bir kaç özellik paylaşıyorlar.

Cryptolocker adını taşıyan en yaygın zararlı yazılım dağıtımlarından Torrent Locker’dır. Bu program Cryptolocker’ın yaratıcıları tarafından yapılmaz ve enfeksiyonların farklı şekilde ele alınması gerekir. Bu, fidye kurbanları için karışıklığa neden olabilir; bu nedenle, hizmetlerimizin başında bir değerlendirme ve kurtarma eylem planı hazırlayacağız.

PİTS Veri Kurtarma Merkezi, dosyaların şifresini çözmenize, ransomware virüsü bulaşmasının yayılmasını önlemenize ve son çare olarak etkilenen dosyalara erişimi geri yüklemek için güvenli, özel bir ödeme düzenlemenize yardımcı olacaktır. Birincil hedefimiz, bu verilerin yaratıcılarına ödül vermeden verilerinizi geri getirmektir